Jadalne opakowania

Kluczowym słowem, które ma pomóc naszej planecie, był zawsze zrównoważony rozwój, a w ostatnich latach najbardziej rozpowszechnionym terminem jest „bez plastiku”. Tworzywa sztuczne stanowią obecnie realne zagrożenie dla naszej planety. Zanieczyszczają oceany, zagrażając ekosystemowi morskiemu i jego mieszkańcom. Dziś działania każdego z nas mają fundamentalne znaczenie, bo dzięki małym, codziennym gestom możemy przyczynić się do „uzdrowienia” Ziemi i poprawy naszych warunków życia.

Firmy na całym świecie pracują nad ograniczeniem stosowania tworzyw sztucznych w każdym obszarze. Dziś chcemy opowiedzieć kilka ciekawostek na temat tego, w jaki sposób stworzyć ekologiczne, nadające się do recyklingu i jadalne opakowania.

Wszyscy pewnie zauważyliście, że plastikowe słomki, zastępowane są słomkami z drewna, papieru lub makaronu, a te sztuczne praktycznie znikają z barów, restauracji i fast foodów. Od czegoś trzeba było zacząć i był to pierwszy, bardzo dobry krok. Ale słomki to nie wszystko. Cały świat wymyśla i wdraża oryginalne i innowacyjne pomysły na tworzenie rewolucyjnych, nadających się do recyklingu i w 100% przyjaznych dla środowiska opakowań.

Z Londynu pochodzi Ooho! Galaretowaty pojemnik na wodę zrobiony z substancji pozyskiwanej z glonów. Zespół badaczy obserwujących maratony, postanowił stworzyć praktyczny przezroczysty balon wodny do wykorzystania podczas biegu. W ten sposób powstaje jednorazowa, ale jadalna i w 100% biodegradowalna kula „pitna”! Zastanawiasz się, jak jej używać? Możesz przebić swoje Ooho!, pić zawartość stopniowo i wyrzucić opakowanie, albo włożyć całość do ust i przegryźć. Spokojnie, opakowanie jest bez smaku!

Jeśli brzmi to dla Was dziwnie, to chyba nie słyszeliście jeszcze o ekstrawaganckim wynalazku, który pochodzi z Indonezji. „Nie wiesz, gdzie wyrzucić opakowanie po kanapce i szklankę po napoju, które właśnie spożyłeś na lunch? Zjedz je.” Nie, to nie jest żart, to slogan firmy, która stworzyła jadalny bioplastik, idealny do opakowań na żywność.

Ale to nie wszystko! Amerykański Browar Saltwater producent piwa rzemieślniczego, zaprojektował jadalny sześciopak, ekologiczne, biodegradowalne opakowanie na puszki z piwem. Jego celem jest ochrona oceanów i uniknięcie szkodliwych skutków obecności plastikowych pierścieni powszechnie stosowanych do łączenia puszek. Nowy materiał wytwarzany jest z odpadów organicznych i po znalezieniu się w morzu może stanowić pożywienie dla fauny.