Papelyco, w 100% biodegradowalne naczynia

To już potwierdzone: do 2021 r. UE pożegna się na zawsze z plastikiem jednorazowego użytku. Koniec ze słomkami, kubeczkami, mieszadełkami do kawy, talerzami, sztućcami, patyczkami do balonów. Wydaje się, ze to niewiele, a w rzeczywistości to aż 70% odpadów zalegających w morzach i oceanach. To będzie takie małe zwycięstwo. Jednak problem nie zostanie do końca zażegnany, ponieważ trzeba jeszcze naprawić to, co do tej pory wyrządziliśmy środowisku naturalnemu.

Dlatego też naukowcy i badacze na całym świecie są zaangażowani w opracowywanie systemów i strategii eliminowania zanieczyszczeń i łagodzenia skutków, jakie wycofanie tych towarów z rynku może mieć w naszym codziennym życiu. Utrudnione życie codzienne? Niekoniecznie. Można przejść przez ten okres przyzwyczajania się gładko i łatwo. Jest na to kilka sposobów. Na przykład, czy naczynia po posiłku można zasadzić? Zapytacie, o co chodzi, jak zasadzić, gdzie?

To pomysł Claudii Isabel Barony i Andresa Benavidesa, twórców Papelyco, naczyń nadających się do recyklingu. Są w 100% biodegradowalne i zawierają nasiona, dzięki czemu po wyrzuceniu całkowicie się rozkładają i dają życie nowym roślinom. 
Zaprojektowane przez kolumbijską firmę Lifepack, naczynie, jak również sztućce i tace z tej samej linii, wykonane są ze skórki ananasowej i nasion kukurydzy, produktów ubocznych pochodzenia rolniczego. W rezultacie powstaje produkt, który zmniejsza zanieczyszczenie środowiska i emisję gazów cieplarnianych, a także pełni ważną funkcję społeczną. Za realizacją tych projektów stoi bowiem aktywność społeczności znajdujących się w trudnej sytuacji, które mają możliwość pracy nad stworzeniem dobra. Ich slogan brzmi: Zamień talerz w roślinę.

Jak to zrobić w praktyce? Po prostu, po obiedzie, przekąsce lub kolacji, wystarczy usunąć pierwszą warstwę naczynia, wypełnić je warstwą ziemi, włożyć do ziemi i lekko przysypać. Odpowiednio podlewany talerz w ciągu 2-3 tygodni powinien wypuścić pierwsze kiełki :) Miejmy nadzieję, że wcześniej czy później plastik będzie już tylko odległym wspomnieniem.